ביולוגיה תאית והתפתחותית (573) - לימודים לתואר מוסמך            
 

על החוג:

במסגרת החוג אנו עוסקים במגוון רמות ארגון ובקרה ביולוגיות, החל מן המולקולה, הגרעין, התא, האיבר והמערכת ועד לרמת היצור השלם. אנו חוקרים כיצד מנגנונים מולקולריים ותאיים משרתים פונקציות עילאיות, כגון התפתחות ופיסיולוגיה של רקמות ומערכות מתפקדות, חישה והתנהגות. כמו כן, אנו עוסקים בפענוח מנגנונים המעורבים במחלות כגון סרטן, כאב כרוני, פרקינסון ואלצהיימר, מטבוליזם של ליפידים, וזיהומים של מערכת העכול. בנוסף, חלק ממחקרינו עוסקים בנושאים יישומיים, כגון פיתוח תרופות אלחוש והרדמה, גורמי התמיינות, חומרים ביולוגים חדשנים (כסיבי עכביש), איברים מלאכותיים, טיפולי הפרייה, וטיפול במחלות מטאבוליות (כסוכרת, השמנה, צהבת נגיפית וטרשת עורקים.

החל מתשפ"ג מתקבלים ללימודים בחוג זה רק תלמידים בהתמחות בביו הנדסה. תלמידים אחרים מוזמנים להגיש מועמדות לחוגים רלוונטיים אחרים במדעי החיים הקרובים לתחום העניין, ובכלל זה החוגים לגנטיקה וביוכימיה וביולוגיה מבנית.

התמחות בביו הנדסה:

במסגרת התואר, ילמדו התלמידים 12 נ"ז במסגרת התמחות בביו הנדסה. מטרת התוכנית לביו-הנדסה היא להכשיר תלמידים ליישום ידע הנדסי ומדעי לפתרון בעיות בתחומי הביולוגיה והרפואה. התוכנית תקנה לתלמיד כלים תיאורטיים וכלים ניסויים בתחומים בסיסיים בביו-הנדסה כדוגמה: אנליזה הנדסית של מערכות ביולוגיות ורפואיות, פיתוח ופתרון מודלים מתמטיים בביולוגיה ורפואה, פיתוח מכשור רפואי, פיתוח חיישנים ביולוגיים, דימות רפואי, הנדסת רקמות, ביו-חומרים, ביו-מכניקה, ביו-אלקטרוניקה,  מעבר חום מסה ותרמודינמיקה. בוגרים של התכנית הזו צפויים להיות בעלי ערך גבוה כמהנדסי פיתוח וייצור ומובילי פרויקטים בתעשיית הביוטק המתפתחת בקצב מרשים בישראל. התחום כולל גם את תעשיית המכשור הרפואי, הפודטק, ועוד. בוגרי התכנית צפויים להמשיך לתואר שלישי בביו-הנדסה.

תנאי קבלה:

תנאי הקבלה הם ציון גמר 85  לפחות בתואר בוגר. הסטודנטים נבחרים על סמך מיון מוקדם וראיון אישי, באישור ועדת הקבלה של התכנית ובאישורו של ראש החוג. חתך הקבלה הנוכחי של התוכנית הוא 91. הרישום לתכנית מוגבל לעשרה תלמידים בשנה.

מסלול ישיר לדוקטורט בביו הנדסה:

החוג מאפשר לתלמידיו המצטיינים לעבור למסלול הישיר לתואר דוקטור.המעבר למסלול הישיר מיועד לתלמידים שסיימו את חובותיהם בתואר מוסמך בממוצע של 85 לפחות ובתוך שנתיים (ארבעה סמסטרים) מתחילת לימודיהם. המעבר מותנה בהמלצת המנחה/ים וראש החוג ובהצלחה בבחינת הסינון.

ההיקף הכולל של תואר מוסמך מחקרי כולל קורסים ותזה הנו 36 נ"ז לפחות.

פרטי קשר:

גב' לירון יונה

טל. 02-5886315

אימייל: lironyo@savion.huji.ac.il

ראש ההתמחות לביוהנדסה פרופ. אמנון בוקסבוים:

טל.: 02-6584194

אימייל: amnon.buxboim@mail.huji.ac.il

בניין סילברמן למדעי החיים, חדר 3-500.

בניין רוטברג למדעי המחשב ולהנדסה, חדר B534.

 

 

 

ככלל, שפת ההוראה בקורסים היא עברית. באם יהיה נוכח בקורס תלמיד שאינו דובר עברית, שפת הקורס תהיה אנגלית

בעלי תפקידים בחוג

מבנה והיקף הלימודים
חובה
חובה בחוג
חובה
לימודי יסוד חובה

בחירה בחוג

סה"כ נ"ז למסלול מינימום
חובה בחוגלימודי יסוד חובהבחירה בחוגסה"כ נ"ז למסלול מינימום
האתר נבנה ע"יהפקולטה למתמטיקה ולמדעי הטבע